Dünyayı Değiştiren Kitaplar

Merhum Erol Güngör Hoca’nın tercümesiyle okuduğumuz Dünyayı Değiştiren Kitaplar yazıldıkları dönemde ve sonrasında tüm dünyada büyük yankı uyandırmış kitapların listesini sunuyor. Bir nev’i yakın tarih Batı okuması olarak da okunabilecek çalışma, listesindeki kitaplar ve yazarları hakkında önemli değerlendirmelerde bulunuyor.

Listede çok mühim kitaplar var. Kapital, Hükümdar, Nüfusun Artışı Üzerine Deneme, Milletlerin Zenginliği, Sağduyu, Tom Amca’nın Kütüphanesi vs…Bu kitapların henüz Türkçe’ye çevrilmediği yıllarda bu eseri tercüme eden Erol Güngör bu durumdan duyduğu üzüntüyü ve hayreti dile getirmiştir. Neyse ki artık bu listedeki tüm kitapları Türkçe çevirisiyle okumak mümkün. Her birikim gibi entelektüel birikim de yoğun mesai, sabr ve zaman istiyor.

Günümüzde bestseller etiketi kazanan kitapların bu ünü nasıl kazandığı tartışma konusudur ancak dünyayı değiştiren kitaplar gerçekten de sonuçları itibariyle büyük yankı uyandıran, bestseller çağı öncesi insan topluluklarını etkileyen önemli eserler. Onlara bu başarıyı veren ödül mekanizmalari değil içeriğindeki kışkırtıcı güçtür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir