Son yılların en iyi Arapça öğrenme tasarımı: Let’s Play

Ghada Wali evinin seramik zeminine dizdiği Lego parçalarıyla çeşitli şekiller oluşturuyor. 30 yaşındaki Ghada’nın Legolarla oynaması nostaljik bir heves değil. O ödüllü grafik tasarımı için geliştirdiği yeni metodunun rütuşlarını yapıyor.

Lego parçalarını ilham kaynağı olarak kullanan Ghada Wali Mısırlı bir grafik tasarımcı. Arapça alfabesindeki her bir harfi Lego parçalarıyla yeniden oluşturdu. Arapça öğrenmek isteyen herkes için son derece ilgi uyandıran bir yol buldu. Wali daha sonra bu fikrini “Let’s Play” ismiyle kitaplaştırdı.

Wali’nin bu çalışması kısa sürede büyük ilgi gördü. Chigago’dan büyük tasarım ödülü aldı. Forbes’in 30 yaş altına verdiği girişimcilik ödüllerinden biri kendisinin oldu. Aralarında Pepsi’nin de olduğu çok sayıda marka Wali’nin bu tasarım fikrini kendi ürünleri için kullandı. Mücevher tasarımcısı Azza Fehmi bir koleksiyonunda Wali’den ilham aldı.

Wali’nin geliştirdiği ve arkasından pek çok başarıya ilham olan tasarımının ortaya çıkış hikayesi oldukça önemli. İtalya’dayken kendi dilinde ve kültüründe okumalar yapmak istediğinde bulabildiği tek kitaplar terörizm temalıydı. Avrupa’da Arap olmanın terörizmle ilişkilendirilmesinin bu boyutu Wali’yi derinden sarstı. O da kendi dilinin ve kültürünün güzelliklerini anlatabileceği basit ve eğlenceli bir yol buldu. Lego’nun bunun için çok iyi bir araç olduğunu söyleyen Wali Arapların gezegenin teröristleri olarak görülmesini durdurmak ve onların da herkes gibi eşit olarak algılanması için çalışmak düşüncesinin en üyük motivasyonu olduğunu ifade etti.

Wali’nin bu çok renkli ve oldukça basit tasarımı kısa sürede çocuklar, iki dilli eğitim görenler ve mülteciler için çok başarılı bir projeye dönüştü.

Wali’nin Tedx konuşmasının tamamını şuradan izleyebilirsiniz:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir