Amerika’da tartışmalara neden olan 1619 Projesi ilk kez bir çocuk kitabında

New York Times’tan Nikole Hannah Jones’un başını çektiği 1619 Projesi Amerika tarihinin 1776 olduğunu değil 1619 olduğunu söylüyordu. Yani Amerika’nın resmi kuruluşu bir bağımsızlık savaşı zaferine değil 1619 yılında ilk Afrikalı kölenin Amerika’ya getirilişi ile başlıyordu. Çünkü Amerika tarihi bir kölelik tarihidir. 
1619 Projesi 2019’da ortaya atıldı yani kölelik tarihinin 400. yılında. Hızla medyada yayıldı, okullarda gündem edildi ve Amerika’da yeniden gösterilere neden oldu. Proje sahiplerini iddialarını temellendiren ve yayan kitaplar yaymaya başladı. Ve 1619 Projesi’ni ilk kez bir çocuk kitabında anlattılar. 
“Born on the Water” Afrikalı kölelerin Amerika’ya ilk kez getirilişinin öyküsü. Küçük bir kızın aile ağacı ödevini yapmasıyla başlıyor öykü. En fazla üç kuşak geriye gidebilen kız ailesinin geçmişini evin ninesiyle konuşur. Ve nine suskunluğunu bozar. Gemilerle nasıl Amerika’ya taşındıklarını anlatır. 
New York Times bir gecede, sessiz sedasız, bir tuşla 1619 Projesi’ni sitesinden duyurdu. Bir ulusun tarihine ilişkin bu durum ulus denilen şeyin nasıl imal edildiğini ve ırkçılığın nasıl yeryüzünde icat edildiğini düşünmemiz için bir vesile. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir