Kış Kitapları Can’dır

Okuma tercihlerimize pek çok şey etki edebilir. Birkaç hafta önce bu etkenlerden birinin mevsim olduğunu ilk kez fark ettim. Ve bir kış kitaplığı hazırlamak istedim. Kışın uzun gecelerinde, hele ki pandemi döneminde, eğlenceli ve nitelikli eserleri okumaya karar verdim. Bunun için Can Çocuk Yayınları’yla iletişime geçerek onlara hazırlamak istediğim listeden bahsettim. Ve sonuç olarak “kışkitaplarıcan’dır” başlığı altında ortaya şöyle harika bir liste çıktı.

Keyifli okumalar…

Buz Canavarı- David Walliams

İlk olarak İngiltere’nin Roald Dahl çizgisini sürdüren best seller yazarı David Walliams’ın Buz Canavarı‘nı zikretmek isterim. Açıkçası bir “kış kitaplığı” hazırlama fikri bu kitapla doğdu. Kapağında yer alan buz devri mamutu ve küçük bir kız 480 sayfa boyunca harika bir maceranın keyfini yaşatıyor okuruna. Viktorya Dönemi İngiltere’si, yoksul ve yetim çocuklar ile o çocukların kalbinde taşıdığı büyük cesaret! Kutuplara yolculuk kış mevsimi için okurunu hiç de şaşırtmayan bir detaydır, öyle değil mi?

Buz Ejderhası- Troon Harrison

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz bu harika efsaneyi bu listeye almasak olmazdı. Detayları şu linkten okuyabilirsiniz.

Portakal/ Piyango/ Kömürcü Çocuk- Çetin Öner

Çetin Öner, çocuk edebiyatındaki burjuva etkisini kıran bir yazar. Çetin kış şartlarının, yoksulluğun, yoksunluğun ve ötekileştirilmiş çocukların hayatını anlatarak çocukluk konusunda daha insaflı konuşmamızı sağlar. Kentlerin burjuva yaşamındaki çocukların trajedisine odaklanmış küresel edebiyatın aksine taşranın çocuklarına dikkatimizi çeker. Kış mevsiminde unutmamamız gereken o çocukları bu üç kitapta bütün gerçekliğiyle okuyabiliyoruz. Birinde sade bir portakal büyük bir lükse dönüşürken, birinde tüm umutlar bir piyango biletine bağlanır. Ve birinde tüm hayatı bir kömür tenekesinin etrafında geçen bir çocuğun yoksulluğu vardır.

Tipi- Turgut Erbek

Kışın en zor şartlarını tipi oluşturur ve bu çoğu zaman okul yoluna düşmüş çocuklar için büyük bir imtihana dönüşür. Tipiye yakalanıp yolunu kaybeden köy çocuklarının mutlu sonla biten hikayesi…

Kar Tanesi- Süleyman Bulut

Süleyman Bulut’un ilk çocuk kitabı Kar Tanesi yazarın edebiyattaki 40. yıl anısına özel bir baskı ile yayımlandı. Bu vesileyle benim de okumuş olduğum bu kitap bizi kar taneciklerinin dünyasına çekmeyi başarıyor. Ben bu masalı bir siyasi metin olarak okudum. Çünkü masaldaki kar taneleri yöneticiler tarafından “beka sorunu” gerekçesiyle kandırılıyor. Kar tanelerinin hayatları üzerine kurulan bu tuzağı fark etmeleri ve yeniden kendi benliklerini bulmaları kitabın önemli özelliklerini oluşturuyor. Karın yapısı ile ilgili fiziksel detayların da yer aldığı bu masaldaki tek dikkat edilmesi kısım sıklıkla tekrar eden şu cümleler: “Vardan yok olmaz, yoktan var olmaz. Her şey bir şeye dönüşür.” Bu ifadeleri kelami ve itikadi açıdan çocuğunuza anlatmanız gerekebilir.

Gün Bey’in Penceresi- Göknil Özkök

Sanayi sonrası kentleşmenin en büyük trajedilerini izlediğimiz “bodrum katlar”daki yaşamı bize engelli bir insan üzerinden anlatan Göknil Özkök’ün bu kitabı hem modern kentleşmenin hem bu yapılaşma içinde sıkışmış insanların dramını hatırlatırken aynı zamanda umudun da resmini çiziyor. Kar topu eşliğinde sevinçleri beyaz karın sessizliğinde büyüyen çocuklar her şeye rağmen gülebilmenin önemini hatırlatıyor.

Lumpi Lumpi Kraliçe Lapalapa ve Yedi Ejderha- Sylvia Roncaglia

Lumpi Lumpi küçük bir ejderhanın maceralarını anlatan sevimli bir ilk okuma serisi. O seriden birini kış kitaplığına eklemek soğuğa karşı içimizi ısıtan harika bir keşif oldu. Yılbaşı kutlaması için dedesinin evine gidemeyeceğini öğrenen Giampi ejderha Lumpi Lumpi ile bu sorunu aşmanın bir yolunu buluyor.

Burun Giysisi- Banu Aksoy

kışın kat kat giyinmek her zaman kış mevsiminin en büyük gündemidir. Bu konuda konuşmak vazgeçilmezdir! Ama ne yaparsak yapalım burnumuzun üşümesini engelleyemeyiz. Banu Aksoy bunun için harika bir çözüm üretiyor bu hikayesinde.

Her yaş grubuna hitap edebilecek toplamda on kitaptan oluşan bu listedeki eserleri kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

Bu yazı Can Çocuk Yayınları katkılarıyla hazırlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir