Kitapların eşlik ettiği parklar

Bir park düşünün içine girdiğiniz andan itibaren en sevdiğiniz kitabın sayfaları da size eşlik ediyor. Büyük levhalara yerleştirilmiş rengarenk kitap sayfaları size hem o kitabı doğada deneyimleme imkânı sunuyor hem de farklı bir okuma örneği sağlıyor.

StoryWalk işte tam da böyle bir uygulama. Hatta daha fazlası. Amerika ve Kanada’da faaliyete geçen bu çalışma 2016’dan bu yana 300’den fazla halk kütüphanesinin katılımıyla gerçekleşiyor. Tek bir merkezden yürütülen bir çalışma yerine daha sivil ve herkesin uygulayabileceği bir çalışma olarak yaygınlık kazanıyor.

Bir açık alan etkinliği olarak StoryWalk çocukları doğayla ve kitapla buluşturmanın eğlenceli bir yolu. Fiziksel hareketliliğe imkân tanıdığı gibi kitaplarda yer alan hikâyeyle ilgili minik bir araştırma yapma olağanı da sağlıyor. Bunu bir çeşit açık hava dersi gibi de düşünebilirsiniz.

Örneğin bu kitaplardan biri kuşlar hakkında ise kısa sürede bir kuş gözlemcisi olup parktaki kuşları takibe koyulabilirsiniz.

Gezdiğiniz parkın ev sahipliği yaptığı bitki ve hayvan dünyasıyla ilgili kitapları okumak belki daha önce dikkat etmediğiniz canlılarla ilgili size tatlı hatırlatmalarda bulunabilir.

Sincapların telaşlı hareketleri ya da aç bir tırtılın karın doyurma macerası sadece sayfalarda değil doğada da önünüze serilebilir.

Bu levhalarda kitapların adını ve görselini görmek bile iyi geliyor.

Gittikçe daha fazla dört duvar arasına sıkışıyoruz ve doğa düşünüldüğünde çok güzel etkinliklerle birlikte bizi bağrına basmaya hazır.

Bu tür bir uygulamanın ülkemizde de yaygınlaşmasını ne çok isterim.

The Cushman Library’s Story Walk featuring the story of The Knight and the Dragon in Cushman Park in Bernardston.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir