Yayıncılık dünyasına iki yeni dernek katıldı

Dünya genelinde, İslam alanında yayıncılık faaliyeti yapanların karşılıklı tecrübe paylaşımı ve ortak projeler üretmesi adına kuruluş çalışmaları başlatılan Uluslararası Dini Yayıncılar Derneği ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Geçen yıl aralık ayında Türkiye teşkilatlanmasına başlayan İnsan, Erkam, Ketebe, Semerkand, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Vakfı, Nar ve Akdem Yayınları, uzun süredir yurt dışında dini yayıncılık alanında çalışmalar yürüten yayıncılarla görüşmeler gerçekleştirdi.

Altı aylık bir sürede beş kıtada 33 ülkeden 50’yi aşkın yayıncıyla görüşmelerin yapıldığını ifade eden Marmara Üniversitesi İlahiyat Vakfı Yayıncıları yöneticisi ve derneğin kurucusu Fikret Arslan, uluslararası yapılanma çalışmalarına devem edildiğini söyledi.

Aralık ayında kuruluş işlemleri tamamlanan Uluslararası Çocuk Yayıncıları Derneği de ilk toplantısını yaptı. İlk kurul toplantısına Kaknüs, Timaş, Edam, Nobel, Parıltı ve Minik Kozalak Yayınları katıldı. Toplantıda Akdem Telif Ajansı Genel Müdürü Muhammed Ağırakça ise Uluslararası Çocuk Kitapları telif pazarının değişen dengelerinden bahsederek, farklı coğrafyalara açılmanın gerekliliğinin altını çizdi.

İki dernek yıl sonunda resmen birlik statüsüne kavuşmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir