100’den fazla ülkede çocuklar için kütüphane kurmak

Amerika merkezli Little Free Library projesi kitap erişimi olmayan bölgelerde çocuklara kitap ulaştırmak için yola çıkmış bir oluşum. Kar amacı gütmeyen proje tamamen gönüllülük esasıyla çalışıyor.

Bağışlarla ve yardımlarla bugüne kadar 100’den fazla ülkede 100 bin minik kütüphane kurmayı başaran oluşum çocukları kitaplarla buluşturmanın sevincini yaşıyor. Çalışmalarını zamanla daha iyi bir zemine oturtan projedeki kitaplıkların her biri ya özel olarak üretiliyor yahut gönüllüler kendi kütüphanelerini oluşturuyor.

Ödünç sistemiyle çalışan proje sayısı milyonlara ulaşan kitabın okunmasına ön ayak oluyor. 30 milyondan fazla yetişkinin kitabının olmadığı Amerika’da insanların hiç bir ücret ödemeden kitap okumalarını sağlıyor. Üstelik bu minik kitaplıklar sokağın hemen başında, komşunun evinin bahçesinde yahut caddenin hemen kenarında… Yani erişimi oldukça kolay.

Bugün pek çok ülkeye ulaşan kitaplıkların her biri aynı özellikleri taşıyarak evrensel bir bağ kurulmasının ve bu projenin sahiplenilmesini de sağlamış oluyor. Kitaplığın içinde ve etrafında bulunan spot ışıklar kitaplıkların 7/24 okunmasını sağlarken kitaplıkların etrafı muhakkak bitkilerle süsleniyor. İçerisine konan kalemler, ayraçlar ve not kağıtları ile okurlara gerektiğinde yazma konusunda yardımcı olmayı ihmal etmiyor.

Pek çok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olan Little Free Library daha çok çocuğa ulaşmaya devam edecek…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir