İdlib Kampı’nın 13 yaşındaki ressamı

İdlib’teki mülteci kamplarından birinde yaşayan 13 yaşındaki Usame el- Ali, barış temalı onlarca resim çiziyor.

Suriye’de patlak veren savaşın öncesine dair çok az şey hatırlayan çocuklardan biri de Usame. Savaş başladığında dört yaşında idi ve şimdi bu bezden çadırlarda kendini keşfetmeye çalışıyor.

“Son yıllarda içinde bulunduğum durum resim yapmayı öğrenmeme neden oldu. İlk önce savaşın etkilerini kamptaki çadırların ve eşyaların üzerine çiziyordum.”

Fırça, boya ve tuval gibi sanat malzemeleri böyle bir hayat için fazlasıyla lüks. Usame de çareyi elde ettiği tebeşirlerden yeni boyalar yapmakta buldu. O kendi boyalarını kendisi üretmiş oldu.

Oğlunun resme olan ilgisini üç yıl önce fark eden baba Salih- el Ali oğlunun bu yeteneğine yardımcı olmaya karar verdiğini söylüyor. Aynı zamanda bir Arapça öğretmeni olan baba Salih, Arapça’nın kaligrafik yapısı nedeniyle aslında sanata uzak değil. Çocukken bir sanatçı olmak istediğini ama ailesinin kendisini desteklemediğini söyleyen Salih oğluna bu konuda elinden geldiğince destek olacağını belirtiyor. Usame her gün 7 km uzaklıktaki okula giderek eğitimini tamamlamaya çalışıyor.

Savaş ve umut sahneleri Usame’nin resimde yan yana duruyor. Resme olan tutkunluğu savaş bölgesinde yaşayan bir çocuk olarak Usame’ye ışık oluyor.

Mayın ve bomba gibi savaş sembollerini sıkça kullanan Usame porte, karikatür ve doğal sahne gibi farklı çizimler deniyor. Dört mevsim, deniz canlıları ve bunun gibi pek çok hayal gücü dolu resimler de çiziyor. Kamptaki küçük bakkalda bulabildiği ürünlerle resimlerini zenginleştirmeye çalışıyor. Ancak onlar bile Usame’nin ailesi için fazladan bütçe demek. Baba Salih oğlu için bu harcamayı seve seve göze aldığını söylüyor.

Son aylarda Usama, koronavirüs salgını ve bunun kampta yaşayan yerel halk üzerindeki etkilerine odaklanan afişler ve resimler de hazırlıyor. Kampta maske temini ciddi sıkıntı. Usame de dileyenlerin yüzüne maske resimleri çizerek bu çaresiz durumu sanat yoluyla biraz daha katlanılır bir hale getiriyor.

Bu resimde üzerinden geçen çocuğa köprü olmuş bir adam resmi görüyorsunuz. Usame bu resmini şöyle tarif ediyor: Yaşadığımız karanlık zamanlara rağmen tutkumu canlı tutan babamı çizdim.

KAYNAK: Middle East Eye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir